  • Mfr # CFSM1254
  • Zoro # G9911679
/ea
Key Features
Max. Grain Capacity
Duplex
Number of Brine Tanks
1
Pipe Size (In.)
1 in
Height (In.)
63 in
Service Flow Rate (GPM)
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CFSM1254
Dimensions
Pipe Size (In.)
1 in
Height (In.)
63 in
Depth (In.)
15 in
Width (In.)
16 in
Pipe Size
1 in
Resin Tank Overall Depth
12 in
Resin Tank Overall Height
54 in
Resin Tank Overall Width
12 in
For Household Size
More than 4 People
Brine Tank Height
34 in
Manufacturer Warranty Length
Overall Height
63 in
Overall Width
37 in
Overall Depth
15 in
Resin Tank Diameter
12 in
Brine Tank Diameter
15 in
Details
Max. Grain Capacity
Duplex
Number of Brine Tanks
1
Service Flow Rate (GPM)
9
Item
Multi-Tank Water Softener
Tank Material
Fiberglass
Days Between Regeneration
Varies Based On Hardness Level
Type
Demand Initiated Regeneration
Distributor Type
Nylon
Tank Type
One Tank
Salt Storage Capacity (Lb.)
160
Meter Range (GPM)
Resin Tank Material
Polyethylene
Single Tank Maximum Flow Rate
9 gpm
Total Number of Tanks
2
Single Tank Maximum Grain Capacity
72,500
Single Tank Maximum Flow Rate Scale
27 gpm
Includes
Transformer, 110V AC to 12V AC/60Hz
Market
Commercial
Maximum Operating Temperature
100 Degrees F
System Functions
Water Softening
Single Tank Maximum Resin Capacity
2.5 cu ft
Salt Free
No
Brine Tank Capacity
160 lb
Maximum Operating Pressure
125 psi
Single Tank Regeneration Water Used
140 gal
Pipe Connection Type
NPT
Number of Resin Tanks
Standards
NSF Certified, WQA Certified
Features
Single Tank Minimum Flow Rate Scale
0.25 gpm
Description
Multi-Tank Water Softener, Single Tank Maximum Grain Capacity 72,500, Brine Tank Capacity 160 lb, Total Number of Tanks 2, Number of Resin Tanks 1, Number of Brine Tanks 1, For Household Size More than 4 People, Brine Tank Depth Not Applicable, Brine Tank Diameter 15 in, Brine Tank Height 34 in, Brine Tank Width Not Applicable, Single Tank Maximum Flow Rate Scale 27 gpm, Single Tank Minimum Flow Rate Scale 0.25 gpm, Single Tank Maximum Resin Capacity 2.5 cu ft