  • Mfr # A-PHA2W14132
  • Zoro # G201272104
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A-PHA2W14132
Country of Origin
India
Description
1/4" Hydraulic Hose Assembly, Rigid x Rigid Male NPT, 132, Bend Radius: 2.00", Hose Size: 1/4", Length: 132", Maximum Outside Diameter: 0.53", Minimum Burst Pressure: 23,200 PSI, Notes: Standard: SAE 100R16, Thread: 1/4" NPT, Wire: 2, Working Pressure: 5,800 PSI