  • Mfr # S802S-UCB125
  • Zoro # G1773308
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
S802
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
Not Rated
Max. AIR Rating
50kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S802S-UCB125
Country of Origin
China
Dimensions
Width
53 mm
Depth
88.5 mm
Height
95 mm
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
S802
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
Not Rated
Max. AIR Rating
50kA
Terminal Connection
Screw
DC Voltage Rating
250V DC
Curve Type
B
Application
Commercial and Industrial
Standards
IEC/EN 60947-2
Interrupt Rating
Circuit Breaker Type
Miniature
Description
MCB S800S 2P UCB 125A