Aims Power Power Inverter, Modified Sine Wave, Discontinued Peak, 12,000 W Continuous, 4 Outlets PWRINV12KW24V
Power Inverter, Modified Sine Wave, Discontinued Peak, 12,000 W Continuous, 4 Outlets (Discontinued)
  • Mfr # PWRINV12KW24V
  • Zoro # G4429909
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PWRINV12KW24V
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
7-3/4"
Height
6"
Depth
23"
Details
Item
Power Inverter
Peak Output Power
Discontinued
Continuous Output Power
12,000 W
Inverter Output Form
Modified Sine Wave
Inverter Input Voltage
20 to 30V DC
Inverter Output Voltage
120V AC
Outlet Type
Standard 3-Prong Outlet
DC Connection
Battery Cables
Number of Outlets
4
Case Material
Aluminum
Nominal Output Power
12,000 W
Inveter Output Voltage
120V AC
Description
Power Inverter,12000W,24V to 120V