  • Mfr # A20X-YX2-V460
  • Zoro # G216349051
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A20X-YX2-V460
Country of Origin
China
Description
20X Achromatic Microscope Objective 20mm Mounting Thread. This is a 20X achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution. Compatibility Optical System Finite Mounting Thread RMS 20.32mm Parfocal Distance 45mm Lens Specifications Magnification 20X Numerical Aperture Corrections Achromatic Cover-glass Thickness 0.17mm Immersion Medium None