  • Mfr # CA-NIK-SLR-C30305
  • Zoro # G216357681
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CA-NIK-SLR-C30305
Country of Origin
China
Description
Nikon SLR/DSLR Camera Adapter for Microscopes. This is a brand new Nikon SLR/DSLR Camera adapter for microscopes. With two adapters included, it offers three mounting sizes on microscope side, 23.2mm, 30mm and 30.5mm, fitting almost all kinds of microscopes including compound and stereo microscopes. Features & Specifications: Compatible with Nikon F-Mount SLR and DSLR cameras which support non-CPU lensesMagnification Power: 2XMaterial: metalMounting Size on Microscope Side: 23.2mm, 30mm and/or 30.5mmAdapters Included: two adapters converting 23.2mm to 30mm and 30.5mmT-mount Connection Standard 23.2mmWork on Monocular Eye Tube, Binocular Eye Tube or Trinocular Photo/Video PortManufactured under ISO 9001 Quality Control Standard
  • This is a brand new Nikon SLR/DSLR Camera adapter for microscopes.
  • Magnification Power: 2X
  • Material: metal
  • Mounting Size on Microscope Side: 23.2mm, 30mm and/or 30.5mm