  • Mfr # SM-4BZ-30WR-10M3
  • Zoro # G416372989
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SM-4BZ-30WR-10M3
Country of Origin
China
Description
SM-4 Series Zoom Binocular Stereo Microscope 3.5X-90X Magnification with 30W LED Fiber Optic Ring Light and 10MP USB 3.0 C-mount Camera on Double Arm Boom Stand. The SM-4B is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab. OpticsThe stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. 0.5X and 2X Barlow lenses are included, which can be alternated to either halve or double the magnification range, expanding the possible magnifications to 3.5X-90X. Ocular Adjustment Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user. Double-arm Boom-Stand The multi-pivoting, double-arm stand provides a stable, flexible support system, ideal for hands-on work. Use of a drop-down column allows the head to be positioned at virtually any angle. Ball-bearings provide smooth movement of the lateral arms, which can easily pivot the microscope out of the way when it is not needed. The heavy, steel base ensures the stability of the microscope, even when laden with attachments. Digital ImagingMonitor and capture photos and videos with the included 10.0MP USB3.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. The USB 3.0 connection provides greater bandwidth for faster frame-rates. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing functions including color correction, time-lapse capture, image stitching, and a full complement of measuring tools. A lite version of our software
  • The microscope provides up to 6.5" (165mm) of working distance.