  • Mfr # B/FP1.5-24-12-5
  • Zoro # G3332561
/ea
See details
Between Frame Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B/FP1.5-24-12-5
Between Frame Width
24 in
Overall Width
24 in
Overall Length
12 ft
Minimum Length
4 ft.
Maximum Length
12 ft
Bed Width
24"
Width
24"
Retracted Length
4 ft
Bed Depth
12"
Legs per Unit
10
Roller Spacing
Up to 5 in
Voltage
120V AC
HP
.375
Number of Stands Included
10
Power
3/8 hp
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 24 in Between Frame Width, 12 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating