  • Mfr # B/FP1.5-18-24-5
  • Zoro # G3332598
/ea
See details
Between Frame Width
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B/FP1.5-18-24-5
Between Frame Width
18 in
Overall Width
18 in
Overall Length
24 ft
Bed Depth
12"
Width
18"
Bed Width
18"
Retracted Length
8 ft
Minimum Length
8 ft.
Bed Length
24'
Maximum Length
24 ft
Number of Stands Included
16
Legs per Unit
16
Power
3/4 hp
HP
.75
Voltage
120V AC
Roller Spacing
Up to 5 in
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 18 in Between Frame Width, 24 ft Overall Length, 18 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating