  • Mfr # B/FP1.5-24-36-5
  • Zoro # G3332546
/ea
See details
Between Frame Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B/FP1.5-24-36-5
Between Frame Width
24 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 ft
Minimum Length
12 ft.
Maximum Length
36 ft
Bed Length
36'
Width
24"
Bed Depth
12"
Retracted Length
12 ft
Bed Width
24"
Number of Stands Included
22
Legs per Unit
22
Voltage
120V AC
Roller Spacing
Up to 5 in
Power
1 1/8 hp
HP
1.125
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 24 in Between Frame Width, 36 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating