  • Mfr # B/FP1.5-30-36-5
  • Zoro # G3332668
Between Frame Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B/FP1.5-30-36-5
Between Frame Width
30 in
Overall Width
30 in
Overall Length
36 ft
Maximum Length
36 ft
Bed Depth
12"
Bed Width
30"
Retracted Length
12 ft
Bed Length
36'
Minimum Length
12 ft.
Width
30"
Roller Spacing
Up to 5 in
Legs per Unit
22
Power
1 1/8 hp
HP
1.125
Number of Stands Included
22
Voltage
120V AC
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 30 in Between Frame Width, 36 ft Overall Length, 30 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating