  • Mfr # B/FP1.5-18-48-5
  • Zoro # G3332570
Between Frame Width
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B/FP1.5-18-48-5
Between Frame Width
18 in
Overall Width
18 in
Overall Length
48 ft
Bed Length
48'
Bed Width
18"
Bed Depth
12"
Maximum Length
48 ft
Retracted Length
16 ft
Width
18"
Minimum Length
16 ft.
Legs per Unit
28
Number of Stands Included
28
Power
1 1/2 hp
Roller Spacing
Up to 5 in
HP
1.5
Voltage
120V AC
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 18 in Between Frame Width, 48 ft Overall Length, 18 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating