  • Mfr # B/FP1.5-24-48-5
  • Zoro # G2338187
Between Frame Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B/FP1.5-24-48-5
Between Frame Width
24 in
Overall Width
24 in
Overall Length
48 ft
Retracted Length
16 ft
Maximum Length
48 ft
Bed Width
24"
Minimum Length
16 ft.
Width
24"
Bed Length
48'
Bed Depth
12"
Voltage
120V AC
Power
1 1/2 hp
Number of Stands Included
28
Roller Spacing
Up to 5 in
Legs per Unit
28
HP
1.5
Description
Powered Roller Conveyor, Flexible Conveyor Frame Type, Flexible, 100 lb/ft Maximum Load Capacity, 24 in Between Frame Width, 48 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 1 1/2 in Roller Dia., Up to 5 in Roller Spacing, Aluminum Frame Material, Belt Drive Conveyor Drive Type, Drive Section Type, Light-Duty Duty Rating