  • Zoro # G206411607
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2640 mm (103.94 in)
Number of Teeth - Timing Belts
330
Industry Number - Timing Belts
2640-8M-26
Top Width
26 mm (1.02 in)
Weight
0.82
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2640-8M-26
Zoro #
G206411607
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2640 mm (103.94 in)
Top Width
26 mm (1.02 in)
Height
0.23 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
330
Industry Number - Timing Belts
Weight
0.82
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Description
Top Width-26 mm (1.02 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2640 mm (103.94 in)