  • Zoro # G503652895
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Outside Length
46 in
Number of Ribs
8
Top Width
5.28 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BX43/08
Zoro #
G503652895
Dimensions
Outside Length
46 in
Top Width
5.28 in
Height
0.406 in
Details
V-Belt Type
Banded Cogged Belt
Number of Ribs
8
Material
Fiberglass and Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
3.5 lbs.
Application
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F