  • Zoro # G006413160
Key Features
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
D171/08
Outside Length
176 in
Number of Ribs
8
Top Width
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D171/08
Zoro #
G006413160
Dimensions
Outside Length
176 in
Top Width
1 1/4 in
Inside Length
Inside Length-171 in
Height
3/4 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
8
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Yes
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
66.69
Temp. Range
-30 F to 160 F