  • Mfr # 2380-D14M-09
  • Zoro # G606415496
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2380 mm (93.7 in)
Number of Teeth - Timing Belts
170
Industry Number - Timing Belts
2380-D14M-09
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2380-D14M-09
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2380 mm (93.7 in)
Top Width
09 mm (0.35 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
170
Industry Number - Timing Belts
2380-D14M-09
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Banded Belt
No
Weight
0.63
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
Description
Top Width-09 mm (0.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2380 mm (93.7 in)