  • Zoro # G506386315
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
386K22
Number of Ribs
22
Top Width
3.08 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
386K22
Zoro #
G506386315
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
3.08 in
Pitch Length
38.6 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
22
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Weight
0.9
Temp. Range
-30 F to 160 F