  • Zoro # G906388179
/ea
Key Features
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
388K25
Number of Ribs
25
Top Width
3.5 in
Material
Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
388K25
Zoro #
G906388179
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Top Width
3.5 in
Pitch Length
38.8 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
25
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F