  • Zoro # G406404386
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
494K29
Number of Ribs
29
Top Width
4.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
494K29
Zoro #
G406404386
Top Width
4.06 in
Pitch Length
49.4 in
Height
0.21 in
Details
V-Belt Type
Micro V Belt
Industry Number
Number of Ribs
29
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F