Timing Belt Model 244MXL1437 244 in Effective length and 1437 in Top Width
  • Mfr # 244MXL1437
  • Zoro # G207415338
Pitch Length - Timing Belts
24.4 in
Width - Timing Belts
14.37 in
Industry Number - Timing Belts
244MXL1437
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
244MXL1437
Pitch Length - Timing Belts
24.4 in
Width - Timing Belts
14.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
24.4 in
Industry Number - Timing Belts
244MXL1437
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
1.23
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F