Timing Belt Model 544MXL1112 544 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 544MXL1112
  • Zoro # G607418533
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
680
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
544MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
544MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
54.4 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
54.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
680
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
544MXL1112
Weight
2.12
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F