  • Mfr # DEFTP120MN
  • Zoro # G6572680
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
DEF 275 / 330 GAL IBC TOTE
Includes
4 ft Suction, Discharge Hose, Polyethylene Nozzle
Max. Viscosity
5 cps
Motor Type
Diaphragm
Power Source
Electric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DEFTP120MN
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Outlet Size
1"
Hose Length
20 ft
Discharge Tube Outlet ID Size
3/4"
Suction Tube Outlet O.D. Size
3/4"
Discharge Tube Length
20 ft.
Height
7"
Discharge Size FPT (In.)
1
Suction Tube Length
48 in
Hose Inside Dia.
3/4 in
Min. Length
37"
Suction Tube Outlet I.D. Size
Width
7"
Length
13"
Discharge Tube Outlet OD Size
Inlet Size
1" NPT
Manufacturers Warranty Length
3 yr.
Hose Outside Dia.
3/4 in
For Container Size
275 gal, 330 gal
Cord Length
63 in
Details
For Use With
DEF 275 / 330 GAL IBC TOTE
Item
Electric Operated Tote Pump
Includes
Max. Viscosity
5 cps
Motor Type
Diaphragm
Power Source
Electric
Wetted Materials
Polyethylene, Stainless Steel
Voltage
120VAC
Motor Enclosure
PA6 / GF30
Metered
No
Motor RPM
3,450 RPM
Agency Compliance
CSA
Phase
Hz
60
Full Load Amps
2.8 A
Max. Head
10 ft.
Self-Priming
Yes
Discharge Tubing Material
EPDM
Hose Material
EPDM
HP
1/2
GPM
8 to 10
DEF Compatible
Yes
Max. Pressure
23 psi
Duty
Continuous Operation
Piston Material
Stainless Steel
Max. GPM for Water
10
Features
INTEGRATED INTERNAL BYPASS
Max. Liquid Temp.
311 Degrees F
Clamp Style
Pinch
Thermal Protection
Housing Material
Die-Cast Aluminum
Suction Tube Type
Constant
Includes Bung Adapter
No
Frequency (Hz)
60 Hz
Discharge Connection Type
BSP
Includes Suction Tube
Includes Discharge Hose
Max. Fluid Temp.
311 Degrees F
Compatible Chemicals
DEF
Diesel Exhaust Fluid Compatible
Runs Dry
Number of Phases
Housing Material - Pumps
Die-Cast Aluminum
Nozzle Material
Poly
Pump Connection ID
For Container Type
Tote
Food Grade
Includes Nozzle
Max. Head - Pumps
10 ft
Discharge Tube Outlet ID
Includes Spout
Hose Tube Material
Suction Tube Material
Duty Cycle
Continuous
Max. Flow Rate
10 gpm
Min. Fluid Temp.
12 Degrees F
Pump Connection OD
Suction Tube ID
For Media Type
DEF
Hose Cover Material
Discharge Tube Outlet OD
Variable Speed
Nozzle Operation
Manual
Suction Tube OD
Seal Material
Motor HP
1/2 hp
Pump Connection Type
BSP
Rated Voltage
120V AC
Grease
NT
Gear Lube
NT
Max. Outlet Pressure
23 psi
Explosion Proof
Description
Electric Drum Pump, Hose Inside Dia. 3/4 in, Max. Outlet Pressure 23 psi, For Use With DEF 275 / 330 GAL IBC TOTE, Rated Voltage 120 V AC, Plug Type NEMA 5-15, Pump Connection ID 3/4 in, Suction Tube OD 3/4 in, Hose Length 20 ft, Suction Tube Length 48 in, Cord Length 63 in, Includes Bung Adapter No, Runs Dry No, Nozzle Operation Manual, Thermal Protection Yes, Frequency (Hz) 60 Hz, Power Source Corded Electric, Variable Speed No, Includes Discharge Hose Yes, Self-Priming Yes