  • Mfr # BXB30DES-80
  • Zoro # G204289451
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BXB30DES-80
Country of Origin
United States
Description
Correll Café, & Break Room Tables. Built for the harsh demands of Commercial use. These 42" bar height tables are the perfect height for standing or use with stools. 30" Square White Dry Erase / Markerboard Rectangular HPL laminate Top. Laminate surface resists scratches and stains and offers a hard, flat surface. Top also features a Backer sheet on underside of table that helps protect against moisture entering the underside of the table causing warping. Black textured cast iron spider and X-base with 3" steel column for strength and durability. Bases include nylon leveling guides for study placement. Black T-Mold edges provide protection to both the table and your walls. Meets BIFMA Standards. . YOU CAN COUNT ON CORRELL: Correll was established in 1969 and has been in business for over 50 years. With our out Standing Customer Service, innovative new product lines, and the largest selection of Folding Tables available from any manufacturer, now, more than ever, you can count on Correll.