  • Mfr # BXB24TFS-01
  • Zoro # G304289467
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BXB24TFS-01
Description
Correll Café, & Break Room Tables. Built for the harsh demands of Commercial use. These 42" bar height tables are the perfect height for standing or use with stools. 24" Square Walnut Rectangular Thermal Fused laminate Top. Thermal Fused Laminate (TFL) is a resin infused laminate not glued on like high pressure laminate, it is fused to the board using a heat treatment process. 1 1/4" thick high density top is sealed on both sides preventing moisture from entering the table and causing warping. Black textured cast iron spider and X-base with 3" steel column for strength and durability. Bases include nylon leveling guides for study placement. Black T-Mold edges provide protection to both the table and your walls. Meets BIFMA Standards. . YOU CAN COUNT ON CORRELL: Correll was established in 1969 and has been in business for over 50 years. With our out Standing Customer Service, innovative new product lines, and the largest selection of Folding Tables available from any manufacturer, now, more than ever, you can count on Correll.