  • Mfr # A42TF-RND-15
  • Zoro # G504290126
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A42TF-RND-15
Country of Origin
United States
Description
Correll Height Adjustable Activity Table. Thermal Fused Laminate (TFL) is a resin infused laminate not glued on like high pressure laminate, it is fused to the board using a heat treatment process. Table Size is 42" round. Height adjustable from 19" to 29" in 1" increments (perfect for kindergarten to adult) Speedwrench included for fast and secure height adjustments. Gray Granite top resists scratches, dents, paint, markers, crayons, and food and juice stains far better than melamine. 1 1/4" thick high density top is sealed on both sides preventing moisture from entering the table and causing warping. Heavy Duty legs include oversize hairpin brace and shouldered set screws for maximum safety. Shoulder on leg set screw provides an extra measure of security even if the legs are not properly tightened. Leg mounting brackets are pre attached with 7 screws plus 3 additional screws in the leg plate. Black T-Mold edging and black and chrome legs. Tables are custom built to order. YOU CAN COUNT ON CORRELL: Correll was established in 1969 and has been in business for over 50 years. With our outstanding Standing Customer Service, innovative new product lines, and the largest selection of Folding Tables available from any manufacturer, now, more than ever, you can count on Correll.