  • Mfr # DXPW1500E
  • Zoro # G7638486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pressure Washer Water Type
Cold
Amps AC
13.8 A
Length
27 1/2 in
Width
19 in
Pressure Washer HP Range
0 to 1.9 HP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DXPW1500E
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
27 1/2 in
Width
19 in
Hose Dimensions
5/16 in x 25 ft
Height
Overall Width
19 in
Overall Length
Overall Height
Wheel Diameter
8 in
Hose Diameter
5/16 in
Hose Length
25 ft
Details
Item
Electric Pressure Washer
Pressure Washer Water Type
Cold
Amps AC
13.8 A
Pressure Washer HP Range
0 to 1.9 HP
Pump Type
Axial
Power Type
Electric
Detergent Injection System
Yes
HP
1.5 hp
Pressure Washer Duty Rating
Light Duty
Plug Type
5-15P
Pressure Washer Flow Rate
2 gpm
Net Weight
58 lb
Volts/Phase
120
Pressure Washer Style
Cart
Operating Pressure
1,500 psi
Pump Drive
Direct
Piston Material
Stainless Steel
Warranty
1 yr
Includes
Engine Oil, Manual, Pressure Washer, Quick Set-Up Guide, Spray Lance, Spray Nozzles
Duty Rating
Light Duty
Voltage
120 V
Weight
58 lb
Flow Rate
2 gpm
Phase
Single-Phase
Frame Material
Steel
Style
Cart
Horsepower
1 1/2 hp
Operating Pressure - Maximum
1,500 psi
Power Source
Corded
Current
13.8 A
Water Type
Product Type
Walk-Behind Pressure Washer
Description
The DEWALT DXPW1500E is a light duty electric pressure washer intended for light-duty cleaning applications. It delivers up to 1500 psi of pressure and a flow rate of 1.8 gpm, powered by a 1.5 HP enclosed fan-cooled electric motor. The unit features an OEM Technologies axial cam pump that features a maintenance-free OEM Technologies axial cam pump with built-in thermal relief protection.
Key Features of the DEWALT DXPW1500E Pressure Washer:
  • Pressure & Flow: rated at 1500 psi and 1.8 gpm for cold water operation.
  • Motor: equipped with a 1.5 HP enclosed fan-cooled electric motor.
  • Frame & Mobility: features 8 in. tires