  • Mfr # PL125250R500T-48X32
  • Zoro # G2154853
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
polypropylene
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
48"
Plastic Length
32"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PL125250R500T-48X32
Country of Origin
India
Dimensions
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
48"
Plastic Length
32"
Thickness
0.125 in
Width
48 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length
32 in
Hole Dia.
0.25 in
Length Tolerance
Hole Diameter
0.25 in
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Perforated Sheet
Plastic Material
polypropylene
Plastic Color
White
Color
Open Area
20 %
Material
Thickness Tolerance
Hole Shape
Round
Tensile Strength
4,800 psi
Center Spacing
1/2 in
Max. Temp.
200 Degrees F
Hole Pattern
Straight
Tensile Strength Rating
Poor
UV Resistant
No
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Machinability
Fair
Wear Factor
Maximum Temperature
200 Degrees F
Grade
Standard
Shape
Rectangle
Plastic Thickness Tolerance
Weight
9 lb
Description
Polypropylene Perforated Sheet, Polypropylene, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 32 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Hole Diameter 0.25 in, Open Area 20 Percent, Center Spacing 1/2 in, Hole Shape Round, Hole Pattern Straight, Shape Rectangle, UV Resistant No