  • Mfr # IMFO30-DM
  • Zoro # G7241300
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Assembled/Unassembled
Assembled
Leg Height
3 in
Removable Back Cushions
No
Removable Seat Cushions
No
Leg Material
Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IMFO30-DM
Country of Origin
Germany
Dimensions
Leg Height
3 in
Compartment Width
29 in
Seat Cushion Dimensions
6 in H x 30 in W x 30 in D
Overall Height
18 in
Overall Depth
30 in
Overall Width
30 in
Seat Height
18 in
Ottoman Dimensions
18 in H x 30 in W x 30 in D
Compartment Depth
8 1/2 in
Compartment Height
29 in
Ottoman Width
30 in
Ottoman Depth
30 in
Seat Cushion Depth
30 in
Seat Cushion Width
30 in
Seat Cushion Height
6 in
Ottoman Height
18 in
Details
Item
Ottoman
Assembled/Unassembled
Assembled
Removable Back Cushions
Removable Seat Cushions
Leg Material
Wood
Number of Compartments
1
Upholstery Material
Polypropylene
Hardware Finish
Brass
Upholstery Color
Blue
Leg Glides Included
Leg Glides Included
Category Type
Ottoman
Frame Material
Leg Color
Brown
Frame Color
Black
Weight Capacity
275 lb
Product Type
Storage Ottoman
Assembly
Description
Storage Ottoman, Overall Width 30 in, Overall Depth 30 in, Overall Height 18 in, Upholstery Color Blue, Frame Color Black, Number of Compartments 1, Weight Capacity 275 lb, Assembled, Seat Height 18 in, Ottoman Dimensions 18 in H x 30 in W x 30 in D, Compartment Width 29 in, Compartment Depth 8 1/2 in, Compartment Height 29 in, Upholstery Material Polypropylene, Frame Material Wood, Leg Material Wood, Leg Color Brown, Leg Height 3 in, Leg Glides Included Leg Glides Included