  • Mfr # IMFSEC30-AQ
  • Zoro # G7325678
Overall Depth
30 in
Number of Compartments
5
Overall Height
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IMFSEC30-AQ
Overall Depth
30 in
Overall Height
36 in
Compartment Width
29 in
Compartment Height
29 in
Ottoman Dimensions
18 in H x 150 in W x 30 in D
Seat Height
18 in
Seat Cushion Dimensions
6 in H x 150 in W x 30 in D
Back Cushion Dimensions
18 in H x 150 in W
Leg Height
3 in
Overall Width
150 in
Seat Cushion Depth
30 in
Ottoman Depth
30 in
Back Cushion Height
18 in
Seat Cushion Height
6 in
Back Cushion Width
150 in
Ottoman Height
18 in
Ottoman Width
30 in
Seat Cushion Width
150 in
Number of Compartments
5
Item
Sectional
Upholstery Color
Gray
Removable Back Cushions
Yes
Category Type
Sectional
Product Type
Sectional Set
Assembly
Assembled
Removeable Pieces
Back Cushions
Description
Sectional Set, Overall Width 150 in, Overall Depth 30 in, Overall Height 36 in, Upholstery Color Gray, Frame Color Black, Number of Compartments 5, Weight Capacity 275 lb, Assembled, Seat Height 18 in, Ottoman Dimensions 18 in H x 150 in W x 30 in D, Compartment Width 29 in, Compartment Depth 8 1/2 in, Compartment Height 29 in, Upholstery Material Polypropylene, Frame Material Wood, Leg Material Wood, Leg Color Brown, Leg Height 3 in, Leg Glides Included Leg Glides Included