  • Mfr # PV-315A-2XL-B
  • Zoro # G5567021
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PV-2XL
Amps
315A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-315A-2XL-B
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Diameter
2-11/32 in
Length
7-1/2 in
Overall Length
7 1/2 in
Overall Diameter
2 11/32 in
Details
Item
Solar Fuse
Series
PV-2XL
Amps
315A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
Body Style
Bolt-On
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
33kA at 1000V DC
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann PV-2XL
Equivalent Series
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
In Line Fuseholder
NO
Class
gPV
Fuse Speed
Fuse Holder Code
SD2XL-S
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Standards
E335324, IEEC 60269-6, UL 2579
Element
Single
Weight
2657 g
Interrupt Rating - DC
33 kA
Current
315 A