  • Mfr # XTCE115G00B
  • Zoro # G1621286
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Full Load Amps-Inductive
115 A
Full Load Amps-Resistive
160 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCE115G00B
Country of Origin
Romania
Dimensions
Width
3.54 in
Height
3.54 in
Depth
6.26 in
Frame Size
G
Product Length/Depth
6.2992126 in
Product Width
4.37007874 in
Product Height
Overall Height
6.69 in
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Overall Depth
6.3 in
Overall Width
4.37 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
240V AC
Number of Poles
3
Full Load Amps-Inductive
115 A
Full Load Amps-Resistive
160 A
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
25
Frame / Series / Class / Code
Frame G
HP @ 3 Phase - 240V
50 hp
HP @ 1 Phase - 240V
25 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Reversing
No
Action
Non-Reversing
HP @ 3 Phase - 480V
100 hp
HP @ 1 Phase - 120V
10 hp
Coil Volts
240 V AC
Hz
50/60
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
HP @ 3 Phase - 208V
40 hp
Aux. Contact Configuration
Type
Full voltage non-reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Electrical Connection
Screw Terminals
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Compliances
CE Marked
Hp Rating - Max
10, 25, 25/ 40, 50, 100, 100 hp (1/3PH @115,200,230/200,230,460,575 V)
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Amperage Rating
115A
Certifications
UL Listed;CSA Certified;IEC 60947;EN 60947
Frequency Rating
50-60 Hz
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
10 hp
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
25 hp
Response Time
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
50 hp
Full Load Current - Resistive
160 A
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Inductive
115 A
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Includes Auxiliary Contacts
No
Embedded Surge Suppressor
Yes
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor with non-reversing operation, built as a 3-pole device. It is driven by a 240 V AC coil and has a 115 A amperage rating with no auxiliary contacts. The unit is rated for switching power circuits within the specified parameters in accordance with IEC standards.
Key features
  • Action: Non-Reversing
  • Poles: 3
  • Coil Voltage: 240 V AC
  • Amperage Rating: 115 A
  • Aux Contacts: No auxiliary contacts
  • Contactor Style/Series: IEC, XT
  • Frame Size: G
  • Mounting: DIN Rail, Panel
  • Electrical Connection: Screw terminals
  • Enclosure: No Enclosure
  • IP Rating: IP20
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Mechanical Operating Durability: 10,000,000 cycles
  • Electrical Operating Durability: 300 (AC-4 400V Ie); 800 (AC-1 400V Ie); 800 (AC-3 400V Ie)
  • Operating Temperature: -13°F to 122°F
  • Dimensions (approx.): Height 6.69 in; Width 4.37 in; Depth 6.3 in