  • Mfr # XTCE018C01C
  • Zoro # G0874736
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTCE018C01C
Country of Origin
Romania
Dimensions
Frame Size
C
Product Length/Depth
3.425 in
Overall Width
1.85 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Depth
3.43 in
Overall Height
3.9 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame C
Type
Full voltage non-reversing contactor
Series
XT
IP Rating
IP20
Amperage Rating
18A
Compliances
CE Marked
Contact Configuration
Product Name
Eaton XT IEC contactor
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Full Load Current - Resistive
40 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Embedded Surge Suppressor
Yes
Response Time
Contactor Style
IEC
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Electrical Operating Durability
Full Load Current - Inductive
18 A
Frequency
50/60 Hz
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor with 3 poles that functions as a non-reversing contactor within specified operational parameters. It is rated for operation with 480 V AC coils as specified to switch power circuits. It is rated for up to 18 A at full load inductive conditions; ratings are based on standard testing procedures. The unit includes one auxiliary contact (1NC) and uses screw terminals for wiring. It is designed for mounting on a DIN rail or panel, conforms to IP20 ingress protection standards when installed accordingly, and is manufactured as part of the XT series (Frame C).
Key features
  • Action: Non-Reversing
  • Poles: 3
  • Coil Voltage: 480 V AC
  • Amperage rating: 18 A (full load inductive); 40 A (full load resistive)
  • Auxiliary Contacts: 1 NC
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Electrical Connection: Screw terminals
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Frame/Series: Frame C, XT
  • Enclosure/NEMA: No Enclosure; IP20
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Mechanical Durability: 10,000,000 cycles
  • Electrical Durability: 2,000,000 cycles
  • Dimensions (approx.): Width 1.85 in, Height 3.9 in, Depth 3.43 in