  • Mfr # XTCF160G00A
  • Zoro # G1222164
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCF160G00A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Height
6.69 in
Overall Width
5.24 in
Frame Size
G
Overall Depth
6.89 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
120V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN/IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
HP @ 1 Phase - 230V
25
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Reversing
No
Frame / Series / Class / Code
Frame G
Series
XT
IP Rating
IP20
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
40 hp
Contactor Style
IEC
Full Load Current - Inductive
95 A
Mounting Style
DIN Rail, Panel
Full Load Current - Resistive
160 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
25 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
100 hp
Response Time
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Includes Auxiliary Contacts
No
Mechanical Operating Durability
Embedded Surge Suppressor
Yes
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
25 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Phase
Three
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
75 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Description
The IEC Magnetic Contactor is a four‐pole, non‐reversing, coil‐driven switching device (Frame G, Series XT) intended for switching applications within electrical systems. It uses a 120 V AC coil, features a surge suppression component (if applicable), and provides screw terminal connections with mounting for DIN Rail or panel installation. It has no auxiliary contacts and does not include an enclosure (if relevant), and is rated for operation within the specified voltage, frequency ranges, temperature ranges, and IP20 ingress protection level.
Item type: IEC Magnetic Contactor (No Auxiliary Contacts)
  • Coil Voltage: 120 V AC
  • Action: Non-Reversing
  • Reversing: No
  • Number of Poles: 4
  • Surge suppression component: Yes (if applicable)
  • Enclosure: Does not include an enclosure (if relevant)
  • IP Rating: IP20
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Terminal Connection Type: Screw
  • Frame Size / Frame: Frame G / Series XT
  • Maximum Operating Voltage: 690 V AC
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Overall Dimensions: 6.69 in H x 5.24 in W x 6.89 in D