  • Mfr # XTCF080D00TD
  • Zoro # G3343401
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCF080D00TD
Frame Size
D
Product Length/Depth
5.78740157 in
Mounting Hole Distance - Height
4.13 in
Overall Depth
5.79 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Overall Width
3.35 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Overall Height
4.53 in
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V DC
Number of Auxillary Contacts
0
Standards
CE, CSA, EN 60947, IEC 60947, RoHS, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
15
Frame / Series / Class / Code
Frame D
HP @ 3 Phase - 575V
50 hp
Amperage Rating
80A
Contact Configuration
0 NO, 0 NC
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
DIN Rail, Panel
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
50 hp
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
40 hp
Full Load Current - Inductive
50 A
Full Load Current - Resistive
80 A
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC Magnetic Contactor with a 24 V DC coil, 4 poles, and non-reversing action. It has no auxiliary contacts, uses screw terminals, and includes an embedded surge suppressor. The unit is rated for operation within the specified voltage ranges, is provided without an enclosure, and is compatible with DIN Rail or Panel mounting options.
Item: IEC Magnetic Contactor (Eaton XT)
  • Coil Voltage: 24 V DC
  • Action: Non-Reversing
  • Poles: 4
  • Amperage Rating: 80A
  • Auxiliary Contacts: No
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Electrical Connection: Screw Terminals
  • Maximum Voltage Rating: 690 V AC