  • Mfr # M22-LED230-W
  • Zoro # G6174305
/ea
Key Features
Color
White
Lamp Module Voltage
85 to 264V AC
Size
22 mm
IP Rating
IP65, IP66, IP67, IP69K
Lamp Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M22-LED230-W
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
22 mm
Product Width
2 in
Product Length/Depth
2 in
Product Height
1 in
Overall Height
1 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Depth
2 in
Compatible Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Width
2 in
Details
Item
Lamp Module
Color
White
Lamp Module Voltage
85 to 264V AC
IP Rating
IP65, IP66, IP67, IP69K
Lamp Voltage
240V AC
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Lamp Module Type
Full Voltage
Standards
CCC, CE, CSA, IEC 60947, Lloyd's Register
Terminal Connection
Screw
Lamp Type
LED
Body Material
Chrome Die Cast Aluminum
Type
Light Unit
Series
M22
Light color
Environmental rating
IP66, NEMA 4X, 13
Certifications
CSA Certified
Illumination
Illuminated
Actuator
Screw
Compliances
Bureau Veritas
Voltage rating
85-264 V
Product Name
Eaton M22 modular pushbutton
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Compatible with Brand
Eaton
Compatible Operator
Push Button
Includes Bulb
Bulb Included
Compatible with Series
M22
Voltage Rating - Maximum
264 V AC
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Description
Lamp Module, Lamp Module Voltage 85 to 264V AC, White, Lamp Type LED, Lamp Voltage 240V AC, Terminal Connection Screw, 22 mm, Lamp Module Type Full Voltage, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP65, IP66, IP67, IP69K, Standards CCC, CE, CSA, IEC 60947, Lloyd's Register