  • Mfr # XTPR016DC1
  • Zoro # G2182783
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Operator
Selector Switch
Depth
6.73 in
Frame Size
D
Height
5.57 in
Amps AC
10.00 to 16.00A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XTPR016DC1
Country of Origin
Germany
Dimensions
Depth
6.73 in
Frame Size
D
Height
5.57 in
Width
2.17 in
Product Width
6.5 in
Size
55 mm
Product Height
6 in
Product Length/Depth
2.5 in
Overall Height
6 in
Overall Depth
2.5 in
Overall Width
6.5 in
Details
Operator
Selector Switch
Amps AC
10.00 to 16.00A
Item
Manual Motor Protector
Starter Type
Manual
Number of Poles
3
Max. Voltage
600V AC
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 3 Phase - 240V
5 hp
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Standards
ATEX Compliant, CE, CSA, UL 508 Group Motor Type E Compliant, UL Listed
HP @ 3 Phase - 200V
3 hp
HP @ 1 Phase - 115V
1 hp
HP @ 1 Phase - 230V
3 hp
Weight
2.5 lb
Trip Class
Class 10
Phase Loss Sensitivity
Yes
Type
Rotary
Amperage Rating
16A
Product Name
Eaton XT IEC motor control
Certifications
UL 508;CSA Std. C22.2
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Mounting Style
DIN Rail
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
10 A
Starter Style
IEC
Includes Pilot Light
No
Maximum Overload Relay Current Setting
16 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Series
XTPR Series
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Overload Protection Type
Thermal
Current AC
16 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 16 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 3 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 5 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 10 hp, Series XTPR Series, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 15 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 16 A