  • Mfr # E34FB197LLP24
  • Zoro # G5228754
Voltage
24V AC/DC
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E34FB197LLP24
Size
30 mm
Height
0.01 in
Width
0.01 in
Length
0.01 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
30 mm
Voltage
24V AC/DC
Color
Blue
Standards
CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed
Lamp Voltage
24V AC/DC
Replacement Lamps
39R115
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Type
Corrosion Resistant Watertight/Oiltight
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Compliances
CE Marked;FDA 3-A
Actuator
Standard
Rating
NEMA 12;NEMA 3;NEMA 4;NEMA 3R;NEMA 13;NEMA 4X;NEMA 3S
Supply Voltage
24 Vac/dc
Led Lamp Number
Bayonet base
Series
E34
Product Name
Eaton E34 pushbutton
Light Unit Type
LED, full voltage
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Oil and Grease Resistant, Watertight
Lamp Color
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X
Epoxy Coated
Description
Pilot Light, Voltage 24V AC/DC, Color Blue, Lamp Type LED, Shape Round, Terminal Connection Saddle Clamp, Lens Material Plastic, 30 mm, Lamp Module Type Full Voltage, Basic Material Epoxy, Lens Type Fresnel, Lamp Voltage 24V AC/DC, Replacement Lamps 39R115, Body Material Zinc Die Cast, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Standards CE, CSA, FDA 3-A, UL Listed