  • Mfr # 248LEDMY240A
  • Zoro # G5504247
Key Features
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
Overall Diameter
48 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
248LEDMY240A
Overall Diameter
48 mm
Overall Height
1 7/8 in
Diameter
48 mm
Width
2.17 in
Height
1.85 in
Tower Light Module
Standards
CE Approved, cULus Listed
Voltage
240V AC
LED
Current Drawn
0.055A
Includes
Gasket
Color
Yellow
Lens Material
Tower Light Series
248BC
For Use With
200 Class 48mm Stacklight(TM)
Mounting
Base
Lamp Life
100,000 hr
NEMA Rating
NEMA 3R, NEMA 4X
Operating Temp.
-22 Degrees to 122 Degrees F
Lens Design
Simple
Rating
UL
Tower Light Color
Amber
Lamp Type
Bulb Technology
Light Color
Yellow
Operating Voltage
240V AC
Lens Shape
Dome
Lifespan
100,000 hr
Compatible Series
200 Class
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Indoor, Outdoor
Housing Color
Gray
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Operating Current
0.055 A
Light Operating Mode
Flashing, Steady
IP Rating
IP54, IP66
Description
Tower Light Series 248BC, Voltage 240V AC, Tower Light Color Amber, Diameter 48 mm, NEMA Rating NEMA 3R, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 110 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material Polycarbonate, Lens Design Simple, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 122 Degrees F, Standards CE Approved, cULus Listed, Current Drawn 0.055A, Height 1.85 in, Width 2.17 in, For Use With 200 Class 48mm Stacklight(TM), Includes Gasket