  • Mfr # E1L12F27BZ
  • Zoro # G204082182
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
12V AC
Lamp Type - Fixtures
LED
Color Temperature
2700 K
Lumens
600 lm
Dimmable
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E1L12F27BZ
Country of Origin
China
Details
Voltage
12V AC
Lamp Type - Fixtures
LED
Color Temperature
2700 K
Lumens
600 lm
Dimmable
Yes
Housing Finish
Bronze
Beam Angle
38°
Max. Fixture Wattage
6.1 W
Description
Small aperture 12V AC Downlight delivers over 600 lumens. More than a traditional 50W MR16 Halogen Lamp. Requires 12V AC Transformer (daisy chain up to 6). Dimmable ELV, MLV or 0-10V depending on transformer used.