Gates PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 2800-14MGT-170 2800-14MGT-170
PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 2800-14MGT-170 (Discontinued)
  • Mfr # 2800-14MGT-170
  • Zoro # G7938770
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2800-14MGT-170
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2800 mm
Height
9.91 mm
Top Width
170 mm
Details
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
14 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Ethylene Elastomeric
Temp. Range
-40 to 120°C