Gates Synchro-Power Polyurethane Belts, T10-920-20 T10-920-20
Synchro-Power Polyurethane Belts, T10-920-20 (Discontinued)
  • Mfr # T10-920-20
  • Zoro # G8008904
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T10-920-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
920 mm
Top Width
20 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Synchro-Power
Number of Teeth - Timing Belts
92
Pitch - Timing Belts
10 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Temp. Range
-30 to 80°C