Gates Synchro-Power Polyurethane Belts, T10-980-14 T10-980-14
Synchro-Power Polyurethane Belts, T10-980-14 (Discontinued)
  • Mfr # T10-980-14
  • Zoro # G8022859
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T10-980-14
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
980 mm
Top Width
14 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Synchro-Power
Number of Teeth - Timing Belts
98
Pitch - Timing Belts
10 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 80°C