  • Mfr # F48T12/SP35/HO
  • Zoro # G3780533
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
60 W
Bulb Base Type
Recessed Double Contact (R17d)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
3500 K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F48T12/SP35/HO
Country of Origin
United States
Dimensions
Bulb Dia.
1-1/2 in
Overall Length
48 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
60 W
Bulb Base Type
Recessed Double Contact (R17d)
Bulb Shape
T12
Color Temperature
3500 K
Dimmable
No
Lumens
4,250 lm
Rated Life
12,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Shatter-Resistant
No
Bulb Designation
F48T12/SP35/HO
High Output
Yes
Bulb Primary Application
General Purpose
CEE Certified
Yes
Case Quantity
24
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
ANSI Code
1013-1
Color Rendering Index
73
Bulb Start Type
Rapid
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees F
Color Tuning
Light Color
White
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Recessed Double Contact (R17d), Bulb Shape T12, Color Rendering Index 73, Color Temperature 3500K, Lumens 4,250 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Watts 60 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, ANSI Code 1013-1, Bulb Minimum Starting Temperature -20 Degrees F, Bulb Start Type Rapid, High Output Yes, Trade Number F48T12/SP35/HO, Dimmable No, Light Color White