  • Mfr # KCFB18HG
  • Zoro # G2355906
/ea
Key Features
Color
Gray
Base Type
Front
Footplate Width
18 in
Number of Bases/Pedestals
1
Overall Depth
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KCFB18HG
Country of Origin
United States
Dimensions
Footplate Width
18 in
Overall Depth
Overall Height
6 in
Overall Width
16 in
For Locker Depth
18 in, 21 in, 24 in
Material Thickness
16 ga
For Locker Width
18 in
Details
Item
Front Base
Color
Gray
Base Type
Front
Number of Bases/Pedestals
1
Product Type
Base
Finish
Powder Coated
Material
Stainless Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Sub-Category
Front Base
Includes
Projecting Tabs
Standards
UL Listed
Description
Front Base, Base Type Front, Footplate Width 18 in, Number of Bases/Pedestals 1, Color Gray, For Locker Depth 18 in, 21 in, 24 in, For Locker Width 18 in, Overall Depth 1/8 in, Overall Height 6 in, Overall Width 16 in, Product Type Base, Finish Powder Coated, Includes Projecting Tabs, Material Stainless Steel, Material Thickness 16 ga, Standards UL Listed