  • Mfr # S-MDD-12DH
  • Zoro # G3695752
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Wheel Dia.
12
Wheel Width
3
Mounting Height
15.5
Load Rating
6300
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S-MDD-12DH
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia.
12
Wheel Width
3
Mounting Height
15.5
Mounting Plate Size
8 1/2 x 8 1/2
Mounting Bolt Dia.
0.625
Details
Item
Swivel Caster
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Load Rating
Wheel/Tread Color
Green
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Forged Steel
Core Color
Gray
Non-Marking
No
Number of Wheels
2
Inside Bolt Hole Spacing
7 x 7
Caster Plate Hole Pattern
D
Frame Finish
Powder Coat
Replacement Wheel
W-1230-D-1-1/4
Thread Guards
No
Standards
ICWM
Series
Maxi-Duty Dual-Wheel
Wheel/Tread Hardness Rating
Hard
Operating Temperature Range
-50 to 200 deg(F)
Wheel Core Material
Cast iron
Description
Maxi-Duty Dual-Wheel Swivel Caster, 12" x 3" Duralast(R); Polyurethane (95A) on Cast Iron Wheel with 1-1/4" Straight Roller Bearing