  • Mfr # SR72B-30MD2
  • Zoro # G911900281
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SR72B-30MD2
Country of Origin
United States
Description
Dimensions: 72 in. W x 34 in. D x 44.25 in. H. Net capacity of 18 cubic feet. Innovative air distribution system distributes air evenly to maintain product temperature. Enamel coated evaporator coil for extended life. Stainless steel exterior front, sides, top and a stainless steel interior. The drawer slides are constructed of 16 gauge stainless steel with durable acetal rollers. Extruded aluminum flush mount drawer/door handles. 2 stainless steel doors and 2 stainless steel drawers. Insulated with 2 in. CFC free, foamed in place polyurethane. 2 epoxy coated wire shelves and 2 stainless steel drawers each with 1 divider bar. Engineered to maintain food safe temperatures in 100 degrees F ambient conditions. R290 refrigerant. 4 6 in. Stem Casters 2 with brakes are standard. Includes 30 polycarbonate plastic 1/6th size pans, 4 in. deep. Drawer/Door units are made to order. Allow 4-6 weeks. 72 in. x 10 in. x 0.5 in. thick white polyethylene cutting board is standard. Nominal Compres. of 2431 BTU/hr at 1/3 HP. 115v/60/1, 10 ft. cord and plug. Shipping Crate: 73.75 in. L x 36 in. D x 46.5 in. H at 475 lbs. Automatic time-initiated heated defrost.