  • Zoro # G2943525
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Compatible System Type
Electric Heating, Fan Coil Units
Display Type
Analog
Application
Heat or Cool
Switch Action
Open/Close on Rise
Switch Type
SPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T651A3018/U
Zoro #
G2943525
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
2-13/16 in
Lead Length
6 in
Overall Depth
1-13/16 in
Overall Height
Details
Compatible System Type
Display Type
Analog
Application
Heat or Cool
Switch Action
Open/Close on Rise
Switch Type
SPDT
Number of Cooling Stages
1
Number of Heating Stages
1
Temperature Control Range
44 to 86 Degrees F
Control Type
Exposed Dial
Voltage
120 to 277V AC
Item
Line Voltage Mechanical Thermostat
Includes
Sensor Type
Vapor-Filled Dual-Diaphragm
Locked Rotor Amps @ 240V
29.4 A
Number of Switches
Standards
CSA Certified, UL Listed
Contact Rating Resistive @ 120V
22 A
Locked Rotor Amps @ 120V
58.8 A
Contact Rating Resistive @ 240V
22 A
Resistive Amps @ 208VAC
22 A
Enclosure Type
Standard Housing
Contact Rating Resistive @ 277V
19 A
Agency Compliance
UL File No. E47434, Guide No. XAPX., CSA Certified, File No. LR1322
Features
Light Duty
Full Load Amps @ 120V AC
9.8 A
Number of Poles
Electrical Connection Type
Hardwired
Pilot Duty Rating
125 VA
Contact Rating
120 to 277V AC
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Temperature Scale
Fahrenheit
Changeover Type
Automatic
Full Load Amps @ 240V AC
4.9 A
Differential Type
Fixed
Enclosure Color
Beige
Housing Material
Plastic
Minimum Control Temperature
44 Degrees F
Temperature Differential
2 Degrees F
Mounting Direction
Vertical
Maximum Control Temperature
86 Degrees F
Programming Capability
Not Programmable
Description
Line Volt Mechanical Tstat, Thermostat Switch Type SPDT, Thermostat Control Range 44 Degrees to 86 Degrees F, Thermostat Voltage 120 to 277V AC, Full Load Amps @ 120VAC 15 A, Full Load Amps @ 240VAC 4 A, Thermostat Programmable No, Remote Sensing Capability No, Thermostat Heating/Cooling Heating/Cooling, Remote Sensing Bulb Included No, Switch Action Open/Close on Rise, Number of Switches 1, Differential 2 Degrees F, Height 4 1/2 in, Width 2 15/16 in, Depth 1 1/2 in