  • Zoro # G4652103
/ea
Key Features
For Wire Size
4/0 AWG
For Conductor Material
Copper
For Stud Size
5/16 in
Material
Copper
Barrel Size
Short
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
24C431
Zoro #
G4652103
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
For Wire Size
4/0 AWG
For Stud Size
5/16 in
Barrel Size
Short
Tongue Width
1.03 in
Cable Size
4/0
Barrel Length
Width
1.03"
Length
3.2"
Length (Straight Wireway)
3.2 in
Overall Length
3.2 in
Strip Length
1 1/16 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
For Stranded Copper Wire Size - Minimum
Tongue Thickness
0.14 in
Tongue Length
1.93 in
Barrel Outside Diameter
0.7 in
Hole Size
0.335 in
Barrel Inside Diameter
0.56 in
Overall Width
1.03 in
Details
Item
Two-Hole Compression Lug
For Conductor Material
Material
Tongue Angle
Straight
Inspection Hole
Yes
Die Code
54
Color Code
Purple
Standards
CSA Certified, UL Listed
Connector Type
Straight Barrel
Peep Hole
Yes
Lug Compression Connector Type
Two-Hole Lug Compression Connector
Tongue Style
Standard
Hole Center to End
0.38 in
Hole Center to Center
1 in
Current
360 A
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
For Wire Type
Stranded
Barrel Style
Chamfered
Seam Style
Seamless
Special Features
Corrosion Resistant, High-Conductivity Construction
Contact Finish
Tin
Termination Style
Crimp
RoHS Compliant
Maximum Voltage
600 V AC
Number of Holes
2
Description
Two-Hole Lug Compression Connector, Barrel Size Short, Color Code Purple, Die Code 54, Tongue Angle Straight, Tongue Width 1.03 in, For Conductor Material Copper, For Stud Size 5/16 in, For Stranded Copper Wire Size - Minimum 4/0 AWG, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 4/0 AWG, Inspection Hole Yes, Hole Center to Center 1 in, Material Copper, Maximum Operating Temperature 300 Degrees F, Maximum Voltage 600 V AC, Termination Style Crimp, Seam Style Seamless