  • Zoro # G5166114
Key Features
Accuracy
+/-0.50%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DPGWB-06
Zoro #
G5166114
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Depth
1.781 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Digit Height
0.425 in
Nominal Dial Size
3 in
Case Diameter
3.093 in
Battery Size
9V
Details
Item
Digital Process Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.50%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Pressure Detection, OEM Applications, Process Industries
Gauge Case Material
ABS
Series
DPGWB
Primary Pressure Range
0 to 30
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Case Color
Black
Number of Display Digits
4
Display
LCD
Features
Automatic Shutoff, Zero Adjustment
Socket Material
Stainless Steel
Gauge Application
For Liquids & Gases
Case Material
ABS Thermoplastic
Connection Type
MNPT
Calibration Certificate
Peak Hold
Resolution
Dependent on Range
Display Units
bar, in Hg, kg/sq cm, kPa, mbar, mm Hg, oz/sq in, psi
Memory Storage
Standards
CE Certified, RoHS
Includes
Alkaline Batteries
Powered By
9V Battery
Includes Calibration Certificate
Adjustable Set Points
Process Connection Gender
Male
Over-Pressure Limit
105% of Full Scale
Includes Rubber Boot
Yes
Display Resolution
0.01 psi
Includes Batteries
Batteries Included
Auto-Shutoff
Yes
Low Battery Indicator
Display Range
0 to 1551 mm Hg, 0 to 2.068 bar, 0 to 2.109 kg/cm², 0 to 206.8 kpa, 0 to 2068 mbar, 0 to 2109 cm wc., 0 to 30 psi, 0 to 480.0 oz/in², 0 to 61.1 in Hg, 0 to 69.2 ft wc., 0 to 830 in wc.
Weatherproof
Backlit Screen
Number of Digits
4
Sensor Material
Silicone
Primary Display Units
psi
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge
Process Temperature Range
30 Degrees to 120 Degrees F
Non-Sparking
Primary Display Range
0 to 30
Display Screen Type
LCD
Includes Mounting Hardware
Compatible Process Media
Liquids and Compatible Gases
Power Source
Battery
Pressure Range Type
Pressure
Languages
English
Case Shape
Round
Temperature Error
0.05% Degrees F
Automatic Shut-Off Time
20 min
Display Type
Operating Temperature Range
30 Degrees to 120 Degrees F
Includes Low Battery Indicator
Low Battery Indicator
Pressure Measuring Units
Process Media Temperature - Minimum
30 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Maximum
120 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Description
Digital Process Pressure Gauge, Accuracy +/-0.50 Percent, Gauge Case Material ABS, Nominal Dial Size 3 in, IP/NEMA Rating Not Rated, Hazardous Location Rating Not Rated, Compatible Process Media Liquids and Compatible Gases, Sensor Material Silicone, Socket Material Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Display Units bar, in Hg, kg/sq cm, kPa, mbar, mm Hg, oz/sq in, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type 9V Battery, Process Connection Location Bottom